Informacje i wskazówki przedoperacyjne dla pacjenta
Rozważacie właśnie Państwo konieczność poddania się bolesnemu lub nieprzyjemnemu zabiegowi. Obawiacie się bólu. Nie ma takiej potrzeby. Obecnie wszystkie tego rodzaju zabiegi mogą być wykonywane w naszej KLINICE w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym (narkozie).
NA CZYM POLEGA I JAK DZIAŁA NARKOZA?
Narkoza, powodując sen, pozbawia czucia bólu. W celu wykonania narkozy konieczne jest zazwyczaj założenie specjalnej igły do żyły na przedramieniu. To właśnie przez tę igłę podawane są wszystkie konieczne do uśpienia leki. Gdy pacjent uśnie, w celu zapewnienia prawidłowego oddychania, zakłada się rurkę do tchawicy, która jest usuwana tuż przed jego obudzeniem. Rurka ta chroni także przed niezamierzonym, przypadkowym przedostaniem się treści pokarmowej do płuc.
Celem znieczulenia (narkozy) jest zapewnienie komfortu pacjentowi oraz bezpieczne wykonanie koniecznego zabiegu. Podczas gdy pacjent śpi, anestezjolog przy pomocy specjalnej aparatury monitoruje działanie ważnych funkcji życiowych jak np. oddychanie, krążenie krwi czy akcja serca. Aby zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa podczas zabiegu było możliwe, konieczna jest współpraca pacjenta z lekarzem.
Jeśli rozważa Pan/Pani możliwość poddania się operacji (zabiegowi) w znieczuleniu (narkozie), może Pan/Pani zasięgnąć rady anestezjologa. Porada telefoniczna jest bezpłatna. Można także umówić się na bezpośrednią rozmowę i badania.
Rozmowa z anestezjologiem jest wskazana, gdyż pomoże wybrać odpowiedni rodzaj znieczulenia dla danego zabiegu, prawidłowo przygotować Pana/Panią do znieczulenia (być może będą konieczne dodatkowe badania lub leki), oraz wyjaśnić ewentualne wątpliwości.
Anestezjolog będzie się interesował Pana/Pani stanem zdrowia, przebytymi chorobami, aktualnie przyjmowanymi lekami, skłonnością do uczuleń, przebytymi operacjami, nie pominie także pytań dotyczących palenia papierosów czy picia alkoholu.
Prosimy pamiętać, że pytania lekarza, nawet jeśli wydają się Państwu nie związane bezpośrednio z Waszym stanem zdrowia, nie wynikają ze zwykłej ciekawości, lecz mają na celu zapewnienie jak największego bezpieczeństwa podczas zabiegu. Wszystkie informacje udzielane lekarzowi są chronione tajemnicą lekarską, prosimy nie zatajać więc niczego, gdyż może mieć to wpływ na Państwa bezpieczeństwo podczas zabiegu.
Sprawdź też: Wirówka EBA 200
W dniu znieczulenia prosimy pamiętać:
- Leki, które przyjmuje Pan/Pani codziennie prosimy wziąć o zwykłej porze popijając tylko jednym łykiem wody, o ile lekarz nie zalecił inaczej. W razie wątpliwości prosimy o kontakt z anestezjologiem.
- Nie wolno nic jeść 6 godzin i pić płynów klarownych 2 godziny przed znieczuleniem
- Nie wolno nakładać makijażu
- Należy zmyć lakier z paznokci
- Biżuterię i większą gotówkę prosimy zostawić w domu
- Należy zapewnić sobie asystę osoby dorosłej, która zabierze Pana/Panią do domu
- Należy zapewnić sobie odpowiedni środek transportu (samochód, taksówka)
INFORMACJE I WSKAZÓWKI POOPERACYJNE DLA PACJENTA
Jest już po wszystkim. Teraz, kiedy wraca Pan(i) już do domu pragniemy udzielić ostatnich wskazówek. Prosimy pamiętać: mimo, iż leki, które zostały użyte podczas znieczulenia wywołują tylko krótki sen, to może Pan(i) być pod ich dyskretnym działaniem jeszcze jakiś czas, dopóki nie zostaną wydalone z organizmu. Mogą one np. pogorszyć refleks, zmniejszyć zdolność koncentracji uwagi, czy powodować przejściowe zawroty głowy.
Radzimy więc by przez najbliższe 24 godziny:
- nie pić alkoholu
- nie brać proszków nasennych
- nie prowadzić samochodu, ani nie jeździć na rowerze
- nie używać skomplikowanych urządzeń mechanicznych
- nie wychodzić na ulicę bez asysty osoby dorosłej
- nie podejmować ważnych decyzji życiowych
- nie podpisywać żadnych dokumentów mogących mieć skutek prawny
- nie robić niczego, co mogłoby być niebezpieczne dla Pana(i) lub dla otoczenia.
Zalecenia dodatkowe po znieczuleniu. W celu zmniejszenia bólu przepisany został lek:
Tantum Verde (aerosol) 2-dawki co 4 godziny na ból gardła, chłodne płyny niegazowane i chłodne posiłki.
Pacjenci czasami doświadczają po uśpieniu pewnych przejściowych dolegliwości, jak np.:
- utrata apetytu
- zawroty głowy
- ból gardła
- bóle w mięśniach
- bolesność przy uciskaniu miejsca zastrzyków
- uczucie ogólnego zmęczenia
- ból głowy
- nudności / wymioty
Dolegliwości te są zwykle niezbyt nasilone i mijają po 1 - 2 dniach.
W przypadku znacznego pogorszenia samopoczucia, wystąpienia nawracających nudności/wymiotów, lub jakichkolwiek niepokojących Pana/Panią objawów prosimy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
TEL. 501 093 916
TOMASZ KUBIK