Dlaczego zęby bez korzeni czernieją?
Zmiana koloru zębów leczonych za pomocą endodoncji jest częstym zjawiskiem. To, że ząb ciemnieje nie jest spowodowane błędem lekarza, lecz naturalnym procesem. Zmiana barwy zęba ma duży wpływ na wygląd całego uśmiechu, zwłaszcza jeżeli jest to ząb znajdujący się z przodu szczęki. Zmiana koloru może nastąpić w krótkim czasie po leczeniu, bądź nawet po kilku latach. Ciemnienie zęba po leczeniu kanałowym nie jest powodem do zmartwień, nie wiąże się ono z powstawaniem żadnych chorób.
Z jakiego powodu martwe zęby przybierają ciemny kolor?
Ząb, z którego usuwana jest miazga i korzenie, nazywany jest martwym zębem. Ciemny kolor takiego zęba zazwyczaj spowodowany jest przenikaniem krwi do kanalików zębiny. Czarne zabarwienie może powstać również przez wnikanie barwników znajdujących się w wypełnieniu martwego zęba. To, w jakim okresie czasu ząb stanie się ciemniejszy, zależy przede wszystkim od predyspozycji danego organizmu.
Leczenie kanałowe w niektórych sytuacjach jest niezbędne. Zęby, które ściemniały po leczeniu często stanowią problem dla pacjentów, zwłaszcza w przypadku przednich części łuków. Wielu z pacjentów decyduje się na wybielanie zębów, dzięki któremu zęby odzyskują jasny odcień. Do wybielania zębów po zabiegu endodontycznym wykorzystuje się nieco inne środki i metody niż przy klasycznym wybielaniu zębów. Martwe zęby ciemnieją od środka, z tego powodu stomatolog musi prowadzić środek wybielający do jego wnętrza.
Lekarz podejmujący się wybielania martwych zębów musi najpierw wykonać zdjęcie rentgenowskie, aby upewnić się że wszystkie kanały są prawidłowo wypełnione, a w okolicy nie powstał żaden stan zapalny. Następnie konieczne jest usunięcie z korony wypełnienia i zabezpieczenie jej odpowiednim materiałem. Dzięki temu środek wybielający nie przedostanie się w głąb zęba, co mogłoby doprowadzić do podrażnienia tkanek.
Preparat wybielający wprowadzony do zęba powoduje utlenianie jego tkanek, a w konsekwencji – rozjaśnienie. Ząb zostaje zabezpieczony opatrunkiem tymczasowym, a następne wizyty, która powinny odbyć się co około 4 dni polegają na kilkukrotnej wymianie preparatu, aż do osiągnięcia planowanego odcienia. Po tym etapie środek jest usuwany, a ząb zostaje wypełniony za pomocą plomby.
Przeczytaj również: Czym jest przetoka?