Dlaczego aparaty retencyjne są konieczne po zakończonym leczeniu ortodontycznym?
Leczenie ortodontyczne jest procesem długotrwałym, składającym się z kilku etapów. Dzięki leczeniu ortodontycznemu możemy cieszyć się nie tylko równym, pięknym uśmiechem, ale również wyrównanym zgryzem i lepszym komfortem życia. Długi czas, poświęcany najpierw na diagnostykę i leczenie wszelkich ubytków, następnie następuje założenie aparatu stałego i wizyty kontrolne, a zakończeniem leczenia jest aparat retencyjny.
Z jakiego powodu aparaty retencyjne są tak istotnym elementem zwieńczającym proces leczenia ortodontycznego?
Aparat retencyjny jest elementem niezbędnym do wsparcia retencji po zakończonym leczeniu ortodontycznym. Czas retencji jest zależny przede wszystkim od tego, jaki rodzaj wady był leczony. O tym, jak długo będzie trwać ten etap decyduje ortodonta. Zgodnie z definicją, retencja jest procesem podczas którego zgryz wyrównany aparatem ortodontycznym osiąga odpowiednią stabilizację. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego zęby dążą do powrotu na swoje dawne miejsce. Jest to zjawisko szczególnie popularne u osób które leczenie wady zgryzu rozpoczęły w późniejszym wieku.
Aby uniknąć regresu, wykorzystuje się aparaty retencyjne. Jest to element niezbędny do utrwalenia prawidłowego układu zębów, dlatego należy przykładać do niego naprawdę dużą wagę. Dzięki aparatowi retencyjnemu przebudowy dziąseł i tkanek przyzębia przebiegają sprawniej. Aparaty retencyjne, podobnie jak aparaty ortodontyczne, można podzielić na ruchome oraz stałe. Stały aparat retencyjny przyjmuje postać drutu, przyklejanego przez ortodontę do wewnętrznej strony łuku zębowego. Jest on niewidoczny, nie trzeba pamiętać o jego zakładaniu.
Do ruchomych aparatów retencyjnych możemy zaliczyć przezroczyste nakładki termoformowalne, przyjmujące postać szyn obejmujących całą powierzchnię zębów. To rozwiązanie jest wygodne i praktycznie niewidoczne. Innym rozwiązaniem są aparaty ruchome, wyglądające jak te noszone przez dzieci. Są one wygodne i niezauważalne przez innych. Rodzaj aparatu retencyjnego jest dobierany tak, aby było to rozwiązanie jak najbardziej dopasowane do konkretnej wady oraz najwygodniejsze dla pacjenta. Zignorowanie etapu retencji może skutkować przywróceniem zębów i zgryzu do stanu przed leczeniem, a co za tym idzie – stratą sporej ilości pieniędzy.
Przeczytaj na naszym blogu: Jaką diagnostykę należy przeprowadzić przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego?