Czym jest nadbudowa zęba i kiedy jest możliwa?
Zdrowy, piękny uśmiech jest elementem, na który większość osób zwraca uwagę. Nie każdy jednak może pochwalić się zdrowymi, mocnymi zębami. W wyniku różnych sytuacji zęby mogą zostać uszkodzone, co wiąże się nie tylko z dyskomfortem pacjenta, ale również nieestetycznym wyglądem. W sytuacji, gdy ząb musiał zostać usunięty, lub doszło do uszkodzenia bądź złamania korony, najlepszą możliwą opcją jest odbudowanie zęba.
Jak wygląda nadbudowa zęba i kiedy można ją wykonać?
Do nadbudowy kwalifikują się zęby, które uległy złamaniu bądź ukruszeniu. Tego rodzaju uszkodzenia korony zęba są nad wyraz częste, zdarzają się zazwyczaj z powodu upadku bądź ugryzienia czegoś twardego. Zęby z próchnicą są o wiele bardziej podatne na uszkodzenia, ponieważ próchnica osłabia tkankę zębową. Powodem łamania się zębów może być również wada zgryzu, prowadząca do zbyt dużego nacisku na zęby.
Planując odbudowę zęba, warto skontaktować się ze specjalistą, który wykona przegląd naszego uzębienia, a także zweryfikuje przyczynę problemów oraz oceni wielkość uszkodzenia. Profesjonalni protetycy wykonają dokładny wywiad, dzięki czemu będą mogli podjąć właściwe kroki na ścieżce leczenia naszych zębów. Im szybciej zdecydujemy się na wizytę u stomatologa, tym większa szansa na uniknięcie powikłań.
Ukruszony bądź ułamany ząb można naprawić na kilka sposobów. Metoda jest zależna przede wszystkim od wielkości zniszczenia, oraz powodów, z jakich powstało. Pierwszym sposobem na nadbudowę zęba jest bonding – zabieg naprawczy, podczas którego ząb jest nadbudowywany za pomocą specjalnych żywic kompozytowych. Drugą, najbardziej popularną i najtrwalszą metodą są korony. Sprawdzają się świetnie w przypadku mocno uszkodzonych zębów, wymagających rekonstrukcji. Korony wykonane są najczęściej z porcelany bądź ceramiki, co pozwala na praktycznie idealne odwzorowanie prawdziwych zębów.
Ostatnim sposobem na nadbudowę zęba są licówki, wykorzystywane przede wszystkim do zębów zniszczonych bądź mocno przebarwionych. Znajdują zastosowanie u osób chorujących na bruksizm. Licówki pozwalają na uzyskanie bardzo dobrego efektu wizualnego.
Przeczytaj także: Dlaczego implanty są najlepszą metodą uzupełniania ubytków?